Категория | Новости, Политика

Іракська дилема

Іракська дилема

«Ми розуміємо реальне становище справ і політичний тиск, з яким Ви, напевно, зіткнулися, але ми просимо про продовження Вашої допомоги», — говориться в листі, що надійшов на адресу президента Леоніда Кучми від в.о. прем’єр-міністра Іраку, віце-прем’єра республіки Бархама Саліха.

Іншими словами — Ірак просить Україну найближчим часом не скорочувати чисельність своїх миротворців у цій країні.

Скорочення чисельності українських військ в Іраку може «викликати жахливу нестабільність в Іраку», наголошується в листі.

Причиною написання листа стали неодноразові заяви про грядуще скорочення українського контингенту в Іраку, а також підтримка (в кінці вересня) пропозиції Міноборони про поступове скорочення миротворчого контингенту в Іраку Радою національної безпеки і оборони України.

У ході чергової ротації (вересень-жовтень) миротворчий контингент України в Іраку збираються скоротити приблизно на 200 людей. Про це президент України Леонід Кучма заявляв ще 7 вересня у ході відвідин окремого 47-го полку спеціального призначення Внутрішніх військ МВС, розташованого поблизу селища Краснокаменка у Південно-східному Криму.

Президент підкреслив: «Втечею ми покидати Ірак не буде, це повинні ми всі зрозуміти». Кучма погодився з думкою прем’єр-міністра Віктора Януковича, що була висловлена під час відвідин Іраку, про те, що український контингент повинен перебувати в Іраку до того часу, поки обстановка в цій країні не стабілізується і не пройдуть вибори. «Коли з’явиться абсолютно легітимна влада, тоді ми спокійно можемо піти з Іраку», — додав він.

А в день представлення нового Міністра оборони Олександра Кузьмука –24 вересня — президент відзначив, що питання Іраку – це питання номер один. «Україна бере участь суто в миротворчих операціях, я підкреслюю, суто в миротворчих. Ми категорично сказали – «ні» участі в якихось військових операціях. Ми туди їхали під цим прапором, і завершимо наше перебування під таким прапором», — заявив Кучма. «Крім того, ми дивимося і в завтрашній день Іраку. Це величезний ринок для України. І якщо ми там не будемо, буде хтось інший. А роботи там вистачить на всіх. Я думаю, весь світ зацікавлений у стабілізації ситуації в Іраку, тому що події в Іраку впливають безпосередньо і на нас з вами. Я маю на увазі ціни на нафтопродукти. Ми бачимо, що нестабільність в Іраку на це впливає», — підкреслив Кучма.

У свою чергу новий глава Міноборони в інтерв’ю українській службі Бі-Бі-Сі з приводу скорочення контингенту сказав: «Я вважаю, що Україна свою історичну місію виконала, прийнявши участь в антитерористичній операції у складі коаліційних сил. Україна і сьогодні продовжує виконання завдань. Але я вважаю так: в Іраку створений тимчасовий уряд, який сьогодні керує всіма процесами в Іраку, в січні там відбудуться вибори. І я думаю, що Україна має повне право ставити питання про майбутнє поетапне скорочення свого контингенту і завершення місії в Іраку».

Не дивлячись на аргументування з приводу скорочення українського контингенту в Іраку, Бархам Саліха просить почекати з цим рішенням. «Я впевнений, що Ви розумієте, з якими викликами ми зіткнулися. Покладаюся на Ваше особисте розуміння величезного завдання, що стоїть перед моїм урядом у відновленні країни і прошу Вас підтримувати нинішній рівень Ваших військ в Іраку впордовж наступного року доти, доки ми не досягнемо такого моменту, коли МНС-І (багатонаціональні сили) зможуть вивести свої війська», — звертається іракський прем’єр до українського президента. Іракський прем’єр пояснює, що українські військовослужбовці можуть бути особливо потрібні протягом визначальних етапів, що наближаються, в політичному перетворенні Іраку: вибори перехідного уряду, розробка нової конституції, референдум стосовно конституції і вибори постійного уряду.

США теж сподіваються, що українські війська залишаться в Іраку. Про це на прес-конференції на початку вересня сказав заступник державного секретаря США Джон Теффт. «Ми вважаємо, що Україна, Польща й інші країни, війська яких перебувають в Іраку, роблять дуже важливу справу, і ми сподіваємося, що вони продовжуватимуть це робити, якщо їх війська залишаться в Іраку, тому що робота там ще не зроблена», — сказав Теффт.

Тим часом, як стало відомо, вищезазначена Польща виведе свій миротворчий контингент з Іраку у грудні наступного року, не дивлячись на ситуацію в цій країні. Про це заявив «Газеті Виборчій польський міністр» оборони Єжи Шмайдзинський. «Остаточною датою участі поляків у стабілізаційній місії в Іраку має стати втрата дії резолюцією Ради безпеки ООН №1546», — сказав міністр. «Два з половиною роки – достатньо (для участі)», — відзначив він.

Нагадаємо, з вересня 2003 року в іракській провінції Васіт перебуває 1,6 тисячі українських військових, які спостерігають за ділянкою ірано-іракського кордону завдовжки 120 кілометрів. За час служби в цій країні загинули 9 українських миротворців, понад 20 українських військових отримали поранення.

Відповідно до рішення Верховної Ради України, встановлений ліміт чисельності українського контингенту в Іраку — 1800 військовослужбовців. При цьому на різних етапах чисельність українського контингенту змінявалася: було і 1500, і 1650, і 1550 військовослужбовців.

Олександра Ревуцька, ForUmLeave a Reply

You must be logged in to post a comment.